Kontakta oss

Foto: Olof Holdar

Du som är förälder och har barn på Ornö skola och vill komma i kontakt med personal, når personal via skolplattformen Schoolsoft. Du som ännu inte är förälder med barn på Ornö skola och vill komma i kontakt med skolan, se uppgifter nedan.

Kontakt

Ornö Skola
08-606 51 40

Ornö Fritids
08-606 51 40

Rektor
Michaela Otterström
08-606 51 05
070-440 25 56
michaela.otterstrom@haninge.se

Biträdande rektor
Lisa Sahlstedt
08-606 51 02
lisa.sahlstedt@haninge.se

Intendet
Annika Lindh 
08-606 51 27
070-555 64 54
annika.lindh@haninge.se

Skoladministratör/Expeditionen (Placerad på Dalarö)
Mån-Fre 7:45-14:30
Titti Andersen
08-606 51 50
titti.andersen@haninge.se

Skolsköterska
Agneta Lewerth
08-606 51 06
agneta.lewerth@haninge.se

Studie- och yrkesvägledare
Malin Edman
08-606 84 48
072-506 09 50
malin.edman@haninge.se

Kurator
Benny Holmberg
08-606 74 60
benny.holmberg@haninge.se

 

Sjuk- och frånvaroanmälan

Om ditt barn är sjukt och inte kan komma till skolan

Som vårdnadshavare ska du anmäla frånvaro till skolan före klockan 8.00 samma dag som ditt barn blir borta. Du kan meddela flera dagars frånvaro på en gång om du redan vet att det blir så. Du kan också meddela en dag i taget om frånvarolängden är osäker. Däremot är det viktigt att vi vet när ditt barn är borta och när ditt barn kommer åter till skolan.

Frånvaroanmälan görs på vår lärplattform Schoolsoft. Om vi inte får en frånvaroanmälan och ditt barn inte kommer till skolan kommer vi att ringa dig för att höra om ditt barn är hemma. Det är en säkerhetsrutin för oss som arbetar på skolan så att vi vet var ditt barn är.

Sjuk- och frånvaroanmälan (Schoolsoft - login krävs)

Ledighetsansökan av olika slag

  • Om ditt barn behöver vara ledig från skolan.
  • Om ditt barn behöver vara ledig från skolan för att t.ex gå till tandläkaren eller läkare anmäler du det på Schoolsoft.
  • Om ditt barn behöver ledigt av någon annan anledning behöver du/ni fylla i en ledighetsansökan.

Det gör du på blankett för ledighetsansökan.

Ledigt från skolan får man på grund av särskilda skäl och maximalt i tio dagar under ett läsår.

Skolan är viktig, därför är vi restriktiva med att bevilja ledighet. Under vissa perioder som t.ex tider för nationella prov är det svårt att få ledigt.

Kontakt för den här sidan: ornoskola@haninge.se

Senast uppdaterad: 29 mars 2019