Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Trygghet och hälsa

Trygghet, studiero och inflytande är avgörande för elevernas resultat. Ornö skola arbetar aktivt med likabehandling för att alla ska trivas.

Foto: Olof Holdar

På Skärgårdens skolor ska vi aktivt arbeta för att främja likabehandling och en trygg skola på alla nivåer, från förskoleklass till ledning oavsett om det gäller elever eller vuxna. Vi arbetar för att alla elever utifrån sina förutsättningar ska få rätt stöd.

Mentorer och arbetslag har stöd av elevhälsoteam och trygghetsteam i sitt arbete.

Senast uppdaterad: 14 september 2023